למה הגברים מעדיפים בלונדיניות?

 

 

למרות שאני נוטה להטיל ספק כמעט בכל דבר, נניח שאני מקבל את ההנחה הטמונה בתוך השאלה, שבאמת הגברים מעדיפים בלונדיניות. השאלה מדוע זה כך אכן מעניינת. רק אחדד אותה מעט, ומיד אענה עליה. מדוע הגברים בישראל מעדיפים בלונדיניות? הייתי חייב למקד מעט, למען האמת המדעית. לדוגמה, הגברים הסקנדינאביים, ברובם בלונדיניים בעצמם, אינם מעדיפים בלונדיניות. יש להם מהן די והותר בסביבתם הטבעית. נראה לי שאם היה נערך שם סקר או מחקר מדעי, היינו נוכחים לדעת שהם מעדיפים ברונטיות או שחורות שיער, מן הסתם.

    ובכן, מדוע אנו מעדיפים בלונדיניות? מפני שהן שונות מהצבע הנורמטיבי באזורינו. קשה לי לחרוג מההרגל המגונה שדבק בי, ואני חייב להביא לפחות דוגמה אחת מן הטבע. המדענים חקרו שאלה דומה אצל האריות. ללהקת לביאות בהירות שיער (להלן: בלונדיניות), הובאו שני פוחלצים של אריות זכרים, האחד בהיר רעמה (ממש כמו הזכרים באותו אזור), והשני כהה רעמה (שכדוגמתו מצויים בחלק אחר של יבשת אפריקה). הפוחלצים נראו כאמיתיים, להוציא את העובדה שלא נעו ולא זעו, כמובן. החוקרים שאלו את עצמם איזה זכר מן השניים יגרום יותר עניין אצל הנקבות. התוצאה היתה חד משמעית: הנקבות התעלמו כליל מן הזכר הבלונדיני. הן רחרחו והתחככו אך ורק עם הזכר כהה הרעמה. גם כאן אינני נחפז לקפוץ למסקנה שהלביאות אוהבות שחרחרים. למעשה הן מעדיפות את השונה, לטובת הגיוון הגנטי.

    איך בכלל הגיעו הבלונדיניות לעולם? עד סוף תקופת הקרח האחרונה היינו כולנו כהים, בעור ובצבע השיער. בשלב הזה, לפני כשנים עשר אלף שנים בערך, כבר נפוצו בני האדם לארבעת כנפות השמיים והגיעו גם לאירופה הקרה. הן צבע העור והן צבע השיער היו מוטציות גנטיות, שנמצאו מתאימות מאוד לאקלים הקר ול"שמש החלשה" ששררו בצפון אירופה. לבעלות צבע העור הבהיר היה יתרון שרידתי, והן היו בריאות יותר. כנראה שבמקביל התמעט מספרם של הגברים, עקב מסעות ציד ארוכים (חלקם של הגברים לא חזרו מהם, אם בגלל קפיאה בסופות קרות, או במפגש עם להקות זאבים ואולי עקב תקיפות של איילים או ביזונים נזעמים). הגברים שנותרו בחיים החלו להעדיף ולחזר במרץ אחרי הבלונדיניות, בתהליך המכונה "ברירת המין". אין זה משנה אם הסיבה היתה יופי אסטטי, בריאות או התכונה הפנימית החבויה בגנים של כולנו, להעדיף את השונה למען שהצאצא יהיה בריא ומוכשר יותר (ממש כפי שראינו אצל האריות). כך החלו הבלונדיניות להתרבות על חשבון כהות השיער, וכיום אנו מוצאים בארצות הצפון את הבלונד כצבע דומיננטי.

    לסיכום, הסיבה שאנו בישראל מעדיפים בלונדיניות היא אבולוציונית, ומובנית בתוך הגנטיקה הפנימית שלנו. היא כתובה ב- DNA. כל אחד מאיתנו מעדיף להינשא לנושא מטען גנטי מרוחק, כל עוד אנו מאמינים או מעריכים שאותו בן זוג בריא או מוצלח מאיתנו (בני זוג המוערכים כמוצלחים או בריאים פחות מאיתנו נפסלים מיידית ע"י המוח). כך מובטח לנו צאצאים בריאים ומוכשרים יותר, ממש כפי שכתוב בגנים שלנו לא להינשא לקרובי משפחה, פן הצאצא יצא פגום ו"השושלת הפרטית" שלנו עלולה להסתיים.

 

חזרה לדף קופים עם שיגעון גדלות

 

חזרה לדף הבית של אתר שלהבת