50 ספורים אמיתיים  מאת מוטי ירדני

                 

1. פטריית העובש המפורסמת בעולם

 

  פרופסור אלכסנדר פלמינג היה טרוד במחקר הבקטריולוגי שלו מזה זמן רב. בתוך צלוחיות זכוכית קטנות גידל סוגים רבים ושונים של חיידקים, אשר מחוללים מחלות בגוף האדם. מטרתו הייתה למצוא שיטה או דרך להלחם בהם ולהשמידם.

  היה זה יום קייצי רגיל בהחלט, ואלכסנדר פתח את חלון מעבדתו, בבית חולים סנט מרי בו ערך את ניסיונותיו. משב רוח קליל ומהנה קידם את פניו. לאחר שנפש מעט לייד החלון, חזר ופנה לעבודתו, ורכן מעל צלוחיות החיידקים הרבות.

  לאחר שבחן היטב את צבעם וגוונם של התרביות אשר בצלוחיות, התכרכמה ארשת פניו.

  "אין כל חדש..." אמר לעוזרו הצעיר, אשר סייע לו בניסוייו. "התנאים במעבדה כל כך נוחים לחיידקים, עד שהם מתרבים בלי הפרעה, אפילו על מצע מזון שאני סברתי כי אינו מתאים להם..."

  "אולי נשנה את הטמפרטורה באינקובטורים?" הציע עוזרו.

  "אסור לנו לעשות זאת," הסביר פלמינג, "הרעיון המרכזי הוא לאפשר לחיידקים לגדול באופן הטוב ביותר, ממש כאילו גדלו בתוך גופו של אדם, ובתנאים האלה למצוא נשק נגדם!"

  "אבל אנו לא מתקדמים..." מילמל עמיתו.

  פלמינג הסכים. "כן, המאבק הזה לא יהיה קל... אני רוצה להשאר כאן לבדי,  ואינני זקוק לך יותר היום. אתה יכול לחזור לעיסוקייך בבית החולים."

  עוזרו של פלמינג יצא מן המעבדה, ואלכסנדר נשאר בגפו. הוא שקע בהרהורים, כיצד עליו להמשיך ולנהל את הניסויים. הוא התבונן בעשרות הצלוחיות המלאות במליארדי חיידקים כל אחת, ונאנח לעצמו.

  לאחר מספר רגעים קם ממקומו, והחל להכין מספר נוסף של צלוחיות עם קרקע מזון לחיידקים. לאחר מכן העביר בעזרת המבחנה מעט חיידקים מסוגים שונים ופיזרם בין הצלוחיות החדשות.

  משב הרוח מהחלון הלך וגבר בעוצמתו, מבלי שפלמינג שם ליבו לכך. פטריית עובש זערורית, קלילה, נישאה והתעופפה לה על גבי אותו משב רוח, ונחתה היישר למרכזה של אחת הצלוחיות, אשר פלמינג הכין זה עתה...

  פלמינג לא הבחין במאומה. הוא היה עסוק באותה העת בהכנסת הצלוחיות בעדינות לתוך האינקובטור, אותו מכשיר המחמם את החיידקים לטמפרטורה נוחה. מובן מאליו, שהוא הכניס גם את הצלוחית עם הפטריה ביחד עם האחרות.

  "עכשיו, אמתין עוד יומיים ואבוא לראות מה יקרה," אמר לעצמו.

  פלמינג לא יכול היה באותה עת לשער אף בחלומותיו הוורודים ביותר מה יתרחש בעקבות המקרה הפעוט הזה לכאורה, שכלל לא הבחין בו בהתרחשותו.

  כעבור יומיים, חזר הפרופסור פלמינג למעבדתו, והחל להוציא את הצלוחיות מהאינקובטור, ולהעבירן אל שולחנו. לאחר מכן נטל את זכוכית המגדלת שלו, והחל לבחון אחת אחת את תוכנן של הצלוחיות.

  בכולן התפתחו החיידקים יפה, כפי שאכן ציפה. רבדים רבדים של מיליוני חיידקים נראו בצלוחיות כאגלי טל. לפתע קלטו עיניו את אחת הצלוחיות, והוא שיפשף את עיניו כלא מאמין: בצלוחית נחה לה במרכזה פטריית עובש, בשם המדעי פניציליום, ואילו סביבה מעגל קטן – נקי מחיידקים! כאילו היא הרחיקה וטיהרה עצמה ממליוני החיידקים...

  פלמינג מיהר וחזר על הניסוי הזה, הפעם במתכוון: בצלוחיות הבאות בהן גידל חיידקים שונים, הטמין במרכזם בכוונה פטריות עובש, וגילה כי אכן קיים חומר מסתורי בפטריה אשר מסוגל להלחם – ואף לנצח – את החיידקים!

 

*  *  *

 

  זהו סיפורה של פטריית העובש המפורסמת ביותר בתולדות האנושות, ואשר לה – וליד המקרה, חייבים כל כך הרבה אנשים את חייהם. בעקבות תגליתו זו של פלמינג, הצליחו שני רופאים אחרים לאתר ולבודד במדויק את החומר אשר מסוגל להכניע את החיידקים, ולייצר את תרופת הפניצילין, ולאחריה את משפחת התרופות האנטיביוטיות. רבבות בני אדם ניצלו ממוות בזכות התרופות האלה, אשר מיגרו את החיידקים מחוללי המחלות בגוף האדם.

 

 

חזרה לדף 50 ספורים אמיתיים

 

חזרה לדף הבית של אתר שלהבת